Malmequer


Pandereiteir@s e festeir@s da beira atlántica da Galiza


Malmequer
malmequer.vigo@gmail.com
 GAVETAS
 OS SERÁNS (Sección de consulta)
 FOTOS PARA A HISTORIA
 LIGAZÓNS
 BUSCADOR
 BUSCAR BLOGS GALEGOS
 ARQUIVO
 ANTERIORES

GEADA 2009 - II Festival de Cultura Tradicional de Miranda do Douro (Portugal)
A Associação Recreativa da Juventude Mirandesa e os Pauliteiros da Cidade de Miranda do Douro vêm por este meio dar conhecimento da realização do "GEADA 2009 - II Festival de Cultura Tradicional de Miranda do Douro", nos próximos dias 26, 27 e 28 de Dezembro, em Miranda do Douro.

"O frio está de volta e com ele chega também a segunda edição do verdadeiro festival de inverno..."

O GEADA 2009 é uma das iniciativas que integram o plano de actividades da Associação Recreativa da Juventude Mirandesa - ARJM, organizado em parceria com o Grupo de Pauliteiros da Cidade de Miranda do Douro.

Na sua 2ª edição, o GEADA terá como objectivos principais: festejar e divulgar a cultura, a língua e as tradições de Inverno das Terras de Miranda e comemorar os "10 Anos de Oficialização da Língua Mirandesa".

Ao longo do festival, os participantes terão a possibilidade de conhecer algumas das mais belas tradições de Inverno do Planalto Mirandês.

Entre os vales e arribas das Terras de Miranda, qualquer um poderá dançar à volta da tradicional fogueira do galo, e ao som ecoante das mais belas gaitas-de-foles, dançar pauliteiros e música tradicional mirandesa, tocar instrumentos tradicionais, descobrir a lingua mirandesa, conviver nas típicas adegas do centro histórico de Miranda do Douro, passear por algumas das mais belas aldeias do planalto, acompanhando a Rota do Contrabando, fazer e provar enchidos, e deliciar-se com os sabores da gastronomia tradicional mirandesa.

O GEADA envolve música e quando se fala de música tradicional, o planalto mirandês tem muito para mostrar, grupos como "Lenga Lenga", "Anda Camino", "Grupo de Pauliteiros da Cidade de Miranda do Douro", "Pauliteiricas de Miranda do Douro", "Coro Infantil do AVE de Miranda do Douro" e os "Gaiteiricos de Miranda" prometem aquecer a festa.
Vindos do mundo encantado das gaitas, dos bombos e das tradições aterrarão ainda em Miranda do Douro alguns dos melhores grupos de música tradicional do momento, tal como, os "Pé na Terra", "Tuttis Catraputtis", os "Roncos do Diabo", o "Grupo de Caretos de Podence", os minhotos "Ares da Raia" e o "Grupo de Bombos de São João de Darque" e os galegos "Projecto Trepja", um electrizante projecto de música tradicional electrónica.

A organização do GEADA pretende também mostrar o que de melhor se faz por Terras de Miranda, decorrerão portanto, em paralelo ao festival a "I Mostra Associativa das Terras de Miranda" e a "II Exposição Artística da Juventude Mirandesa - INOVART".

Tal como o lema do festival indica - "BAMOS DERRETIR L CARAMBELO!" - a festa promete aquecer e espalhar-se um pouco por toda a cidade de Miranda do Douro, bem como por algumas aldeias do planalto.

Da nossa parte prometemos que cada participante, ao longo destes três dias de verdadeira festa, disfrutará neste humilde canto de Portugal, de vivências inesquecíveis, e terá a possibilidade única de viver e conhecer por dentro as mais belas tradições do Planalto Mirandês, confraternizando bem de perto com as gentes das Terras de Miranda."

BAMOS DERRETIR L CARAMBELO!
VAMOS DERRETER O GELO!

Programa:

Dia 26

14h00 - Abertura das inscrições (Junto à Fogueira do Galo - Lhargo D.João III)
14h15 - Inauguração da 2º INOVART- Exposição Artística da Juventude Mirandesa
14h15 - Arruada com:
Grupo de Caretos de Podence
Grupo de Bombos de São João de Darque
21h00 - Adegas-Papper
00h00 - Gaitas e Chouriças à solta na Fogueira (Lhargo D.João III)
Gaiteiricos de Miranda do Douro
Ares da Raia
Anda Camino

Dia 27

9h00 - Inauguração da "Mostra Associativa das Terras de Miranda"
9h30 - Conferência: 10 anos de Oficialização da Língua Mirandesa - FALAR YE BIBIR
13h00 - Almoço Tradicional
15h00 - Colóquio de Natal
17h00 - Actuação do Grupo de Pauliteiricas de Miranda do Douro
17h00 - Oficina de Danças Tradicionais i Instrumentos Mirandeses
20h00 - Jantar Tradicional
22.00h -Baile Tradecional:
Pauliteiros da Cidade de Miranda do Douro
Roncos do Diabo
Pé na Terra
Projecto Trepja

Dia 28

09h30 - Passeio Pedestre: "Na rota do contrabando"
13h00 - Almoço Tradicional no São João das Arribas
14h00 - Convívio em Aldeia Nova
17h00 - Oficinas de Danças e Instrumentos Galegos
20h00 - Jantar Tradecional
22h00- Baile Tradecional:
Coro Infantil do AVE de Miranda do Douro
Tuttis Catraputtis
Lenga Lenga

Mais informações:
festivalgeada@gmail.com
Fernando Silva - 915088034

http://festivalgeada.blogspot.com

SAUDAÇÕES MIRANDESAS!

Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-12-2009 10:28
# Ligazón permanente a este artigo
Cantos na maré 2009

Sábado 19 de decembro de 2009, 21:00 h no Pazo da Cultura de Pontevedra

Diversidade, intercambio e enriquecemento caracterizan esta aventura de conexión musical e cultural que chega á súa sétima edición en Pontevedra. Desde Galiza espállase polo mundo unha iniciativa que este ano xa desembarcou en Brasil.

Cantos na Maré, Festival Internacional da Lusofonía é un proxecto cultural pioneiro no estado español, que a través da lingua e da música traza un mapa común entre os territorios da lusofonía que comparten raíces. CNM amosa que desde a lingua galega se poden tender pontes que nos acheguen a outras culturas emerxentes, á vez que sitúan a nosa cultura no mundo.

De novo baixo a dirección artística de Uxía e a dirección musical de Paulo Borges, o espectáculo xunta no escenario voces novas e outras consolidadas. Catro talentos que se mesturarán nun espectáculo exclusivo. Íntimo e multicultural.

Ficha técnica
Dirección artística: Uxía
Dirección musical: Paulo Borges
Banda base:
Paulo Borges, Azores–Portugal (piano)
Xacobe Martínez Antelo, Galiza (contrabaixo)
Quiné, Portugal (batería e percusión)
Rubén Santos, Portugal (trombón)
Santi Cribeiro, Galiza (acordeón)

Cantantes:
Tito Paris (Cabo Verde)
Raquel Tavares (Portugal)
Fred Martins (Brasil)
Uxía (Galiza)

Entradas
Venda anticipada
Entrada: 8 €
Á venda desde o 10 de decembro a través dos teléfonos 902 504 500 e 986 110 500 ou en [www.caixanova.es]

Despacho de billetes (sábado 19)
Entrada: 10 €
Teatro Principal: de 11:00 a 14:00 h e de 17:00 a 19:00 h
Pazo da Cultura: de 19:30 h ao comezo do espectáculo

www.cantosnamare.org
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 18-12-2009 10:07
# Ligazón permanente a este artigo
I Festival A Rebusca en Manzaneda
O Sábado 21 de Novembro en Manzaneda, e durante todo o día, realizase a primeira edición do Festival A Rebusca, que conta cos grupos:

- Cuchufellos
- Ultraqáns
- Humanity
- Cé Orquesta Pantasma
- Arremechagona Produccions
- Eche o que hai
- Musarapas


Tamén haberá senderismo, cea popular, artesanía, talleres para nenos, pasarrúas, ... haberá habilitado um espazo no polideportivo para poder durmir.

Mais info: arebusca.com

FESTIVAL A REBUSCA
21 DE NOVEMBRO


10:00 SENDEIRISMO
Ruta do Castiñeiro de Pumbariños

12:30 PASARRUAS EN CHINPIN
Musarapas
Lugar : Ruas da Vila

13:30 XANTAR
Menu A Rebusca
Prezo : 9 Euros
Lugar : Cafeteria Nevada e Hostal O`Pendon

15:30 XOGOS TRADICIONAIS
Lugar: Patio do Colexio

15:30 MOSTRA DE ARTESANIA
Lugar:Polideportivo Municipal

15:30 TALLER PARA NENOS
Taller de elaboracion de instrumentos musicais
Lugar:Polideportivo Municipal

16:30 BANDA DE GAITAS DE MANZANEDA
Lugar: Patio do Colexio

17:30 GRUPO ANIMACION GAMUSINES
Lugar: Polideportivo Municipal

18:30 CÉ ORQUESTRA PANTASMA
Lugar:Patio Colexio

www.komunikando.net
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 20-11-2009 11:11
# Ligazón permanente a este artigo
Festival San Martiño (Bueu)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 06-11-2009 21:57
# Ligazón permanente a este artigo
Castañazo Rock 2009 (Chantada)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 06-11-2009 21:33
# Ligazón permanente a este artigo
Festival Espazo Activo en Vedra
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 23-10-2009 14:26
# Ligazón permanente a este artigo
Festival Castañazo de Maceda
O sábado 24 de Outubro, a Asociación "O Pipote" celebra en Maceda, un Magosto Alternativo, esta será a 2ª edición do CASTAÑAZO'09 de Maceda

Comezará às 19:00hs, e os grupos son:
- Fracasados de Antemano
- Os 3 Trebóns
- Som do Galpom
- O Sonoro Maxín
- The La Torre Brothers

En caso de choiva farase no Recinto Feiral, haberá servizo de noitebus e zona habilitada
Comentarios (1) - Categoría: Festivais - Publicado o 23-10-2009 14:18
# Ligazón permanente a este artigo
Vilaxoán Rock
Vilaxoan rock e unha iniciativa duns cantos rapaces desta vila arousan , que só queremos pasar unha boa noite de rock&roll ,con motivo das festas do Rosario o sabado dia 3 de outubro faremos unhs concertos con diversidade de estilos musicais que vai dende o rock, ska, reggea, punk, en xeral..... FESTAA!!!!


Habera prezos populares na barra,a entrada e de balde,camisetiñas..... esperamosvos no centro social de Vilaxoan de Arousa a caron da praia

Grupos:

- LUSCOFUSCO
- SKANDALO GZ
- LA VAGA BANDA
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 02-10-2009 14:13
# Ligazón permanente a este artigo
Festioval 2009 (Gomesende-Ourense)
O FESTIOVAL ´09 nace pola inquedanza dun grupo de xente moza e emprendedora ca fin de montar un festival de música e artes escénicas na provincia de Ourense, no Concello de Gomesende na localidade de Nosa Señora do Val.

Este festival nace sen ánimo de lucro soamente nos move o gusto pola música, o teatro e o circo.
É un festival autoxestionado polas persoas que compoñen a comisión organizadora e contamos coa colaboración do Concello de Gomesende.

O programa consta de grupos de música rock e folc galegos e de artistas circenses ao abeiro do chamado “novo circo galego”. O festival é totalmente de balde, tanto os concertos como a acampada, con prezos populares para o xantar e as consumicións.

Coa realización deste festival tamén procuramos dar a coñecer e dinamizar unha zona da provincia que non é das máis visitadas apesares da súa beleza e recursos.

Así que agardámosvos a tod@s no Val para un fin de semana de música, baile, circo e... festa rachada.

Programa

Venres, 2 de Outubro

19:00 - Recepción dos campistas e festivaleiros.
20:30 - Quecemento e presentación do FOV '09. CE ORQUESTA.

21:30 - A Verbena. INIBO.
23:00 - DREAMS OF DOLLY SHEEP.
00:30 - MEXA POR DENTRO.

Sábado, 3 de Outubro

13:00 - Charanga. OS VERANEANTES.
14:30 - SALDOS NEGATIVOS.
15:30 - XOGARA.
16:30 - TROVISQUEIRA.

19:00 - Animación. ROI BORRALLAS / PETER PUNK.

21:00 - A SURDERIA.
22:00 - TONY LOMBA.
22:30 - NEOPRENOS.

00:00 - Performance. QUEIMAN.
01:00 - RABBIT CIRCUS.
02:00 - LOS CADAVERAS.
03:00 - Sesión DJ. PICADISCOS FON / DJ MACHETAZO.
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 02-10-2009 14:10
# Ligazón permanente a este artigo
Festival Sarabanduxa (Boiro)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 02-10-2009 14:07
# Ligazón permanente a este artigo
Presentación do Castañazo Rock
O Sabado 26 de Setembro, está programada a presentación oficial da 7ª Edición do Festival CASTAÑAZO ROCK, e para elo contam coa actuación do grupo Medomedá.

A presentación terá lugar a partir das 24:00hs. da noite na Sala Mogay de Chantada.

O prezo da entrada será de 3€, e como outro dos obxetivos deste concerto e premiar a xente que colabora connosco, a entrada será de balde para os máis de 100 socios e socias da Asociación Cultural O CASTANHAZO.

www.komunikando.net
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 23-09-2009 09:37
# Ligazón permanente a este artigo
III Festival Zumbanocoiro (Lugo)
Benqueridos compañeiros e compañeiras, o Obradoiro de Cultura Tradicional "A Volta do Agro" organiza o sábado 26 de Setembro o III Zumbanocoiro.

Trátase dun festival de música tradicional no que participarán:

- "A Volta do Agro" (Lugo)
- "Bouba pandereteiras" (Tordoia),
- "O Tear de Llerena" (Pontevedra)
- "A Gaita de Sarandón" (Vedra).


Os concertos comezarán ás 19:00h na Praza do Campo Castelo.

Estades todos convidados a facer unha visita a Lugo e botar uns bailiños!
Agardámosvos!
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-09-2009 10:19
# Ligazón permanente a este artigo
Festival Fervesteiro (Ferrol)


www.fervesteiro.org
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-09-2009 10:13
# Ligazón permanente a este artigo
Festival SOS MASSÓ (Cangas do Morrazo)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-09-2009 10:11
# Ligazón permanente a este artigo
Festival da Lingua (A Coruña)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 18-09-2009 12:50
# Ligazón permanente a este artigo
VI Festival Meigas Fora (Ordes)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 18-09-2009 12:49
# Ligazón permanente a este artigo
Nicrarock 2009 (Negreira)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 18-09-2009 12:08
# Ligazón permanente a este artigo
Reperkusión'09 (Allariz)
Programa de Reperkusión'09

Venres 18 de Setembro:

Casco vello:
18:00h - Mercadiño na Praza do Concello
19:00h - De Gorra na Praza de Abaixo

Campo de Vilanova:
22:00h - Apertura de portas
23:00h - Concertos:
-Festicultores Troupe
-Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra
-Bodega Bodega

-Dj Andyloop
-Dj Mister & Txanprax (Electroroots)


Sábado 19 de Setembro:

Casco Vello:
12:00h – Mercadiño na Praza do Concello
12:00h – De Gorra na Praza de Abaixo
18:00h – De Gorra na Praza de Abaixo
21:00h – Cabaré Renegade na Praza de Abaixo

Praia de Acearrica:
12:00h - Obradoiros
14:00h - Comidas
14:00h - Cé Orquestra Pantasma
16:00h - Obradoiros
16:00h - Campionato de VoleiMazas
17:00h - Magnifique Bande dos Homes Sen Medo
18:00h - Arremecaghona´s Producións
19:00h - Confusion
20:00h - beatmac
21:00h - Magnifique Bande dos Homes Sen Medo


Campo de Vilanova:
22:00h - Apertura de portas
23:00h - Concertos:
-A Tuna Rastafari
-Fanfare Ciocarlia
-Funky Style Brass
-GigoElectro Brass
-Dj Floro
-Mr. Fishman a.k.a Dr. Think


Domingo 20 de Setembro:

Casco Vello:
12:00h – Mercadiño na Praza do Concello
12:00h – De Gorra na Praza de Abaixo
18:00h – De Gorra na Praza de Abaixo

Praia de Acearrica:
12:00h - Obradoiros
14:00h - Comidas
14:00h - Os PerQtores
16:00h - Olimpiadas de Malabares
18:00h - Os PerQtores
19:00h - Afrofunk Group
20:30h - beatmac
21:30h - Dj Benas
23:00h - Atomic Dj´s


www.reperkusion.com
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 18-09-2009 12:07
# Ligazón permanente a este artigo
Festival Foliada (Redondela)
Os días 11, 12 e 13 de Setembro Redondela acollerá A Foliada, un festival de intercambio social e cultural entre Galiza e Catalunya cun intenso programa de actividade.

VENRES 11

Ás 12 h. Acollida e presentación da Foliada 09. Animación de rúa a cargo dos Croquetas.

Ás 14 h. Xantar acollida amenizado polos Croquetas.

Ás 16 h. Actuación dos Veraneantes.

A partir das 17 h. Comezo dos obradoiros no campo da Feira.

- Obradoiro de elaboración de pancartas reivindicativas.
- Obradoiro de reparación de bicicletas.
- Obradoiro de elaboración de cruces reinvindicativas.
- Obradoiro de elaboración de porterías para o futbolín humano.

Ás 18 h. Encontro sobre outras posibilidades de alimentarnos, producir e/ou consumir no Multiusos da Xunqueira.

Ás 19 h. Inauguración simbólica dunha parada de autobús na Praza da Constitución e a continuación intervención teatral dos Oprimidos.

A partir das 20 h. Animación de rúa a cargo dos Veraneantes

Ás 21 h. Cea

A partir das 22 h. Concertos no anexo do campo de fútbol do Choco:

- Tok (Redondela)
- Es molt Band (NB)
- Trasnos de Moscoso (GZ)
- Mas Kintos (NB)
- DJ


SÁBADO 12

9-11 h. Almorzo

Á partir das 10 h saída de autobuses para o Roteiro pola zona onde está proxectada a Autovía e encontro de mobilidade incluído dentro do roteiro.

A partir das 11 e durante toda a xornada no campo da Feira.

- Feira de produtos locais e/ou ecolóxicos.
- Feira de artesanía.
- Feira de entidades.

De 11 h a 14 h. Feira de troco no campo da Feira.

Ás 12 h. Encontro de colectivos de consumo alternativo na Casa da Cultura.

A partir das 12. Animación de rúa a cargo da Charanga do Metal.

Ás 14 h. Xantar popular

Á partir das 17 h.

- No campo da Feira: O xogo da Coca

- No paseo da Xunqueira xogos populares Galegos:
- O xogo da Billarda
- Trompos
- Arrebolamento de sacho

- Na alameda:
- Obradoiro de Circo Social
- Futbolín humano (ao lado do palco)
- Variado de xogos tradicionais galegos (corda, sacos, chave…)

A partir das 17:30 h.

- No campo da Feira.
- Obr. de fabricación de xabón a partir de aceite reciclado.
- Obradoiro de fabricación de xoguetes.
- Obradoiro de reciclaxe.
- Obradoiro de fabricación de sombreiros. Tempo de xogos.
- Escalabirras.
- Na Casa do Mar.
- Pintada dun mural de mobilidade

Ás 19 h. Encontro de locais sociais no Multiusos da Xunqueira.

A partir das 20:30. Animación de rúa a cargo das gaiteiras da Lúa Meiga seguido de un obradoiro de baile tradicional galego.

A partir das 21 h. Serán mestizo acompañado de pincho nocturno.

As 23:30 h. Diables e correfocs

Xa de madrugada. Concertos no anexo do campo do fútbol do Choco:

- Herederos del taxi (NB)
- Os Tres Trebóns (GZ)
- DJ Can de Palleiro (NB)




DOMINGO 13

9 – 11 h. Almorzo

-Ás 10 h. Visita a Illa de S. Simón e conferencias sobre a Rede Natura 2000.

-As 12 h. Sesión de masaxes e taller de aloumiños (Pavillón Meendinho)

-A partir das 14 h. Xantar despedida e avaliación.

-As 13 h. Actuación do Circo Social de Nou Barris
A partir das 14 h. Xantar despedida e avaliación.

http://milloverde.blogaliza.org
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 11-09-2009 08:36
# Ligazón permanente a este artigo
A noite na Furna (Corme)
Outro ano mais, e xa vam pola 11ª edicion, disfrutaremos dunha noite de encanto nun entorno unico, como a Furna do Osmo en Corme.

Iste ano, coma nos anteriores, apostamos por grupos de estilos variados (folk, cantautor, rumba, rock, ska, ...) pra encher a furna de musica pra todolos gustos.

Ista edicion, ademais de servir pra disfrutar bailando, servira pra difundir a realidade do povo mapuche (indixenas orixinarios do sur de chile) e tamen pra apoiar a autoxestion da loita en defensa da sua terra contra as agresions das multinacionais (hidroelectricas e madedeiras principalmente) coa complicidade do estado chileno.

O programa deste ano comenzara o xoves 10 cunha charla-presentacion do concerto,na que se explicara o caracter solidario deste.

Logo desta charla a compañia de titeres e guiñoles AUKACHE entretera a nen@s e maiores coa obra "A historia do indio lautaro"

Tanto a charla coma a obra de titeres sera no local da capitania maritima de Corme

www.komunikando.net
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 11-09-2009 08:33
# Ligazón permanente a este artigo
XXIII Festival da Poesía no Condado

PROGRAMA DO XXIII FESTIVAL DA POESIA NO CONDADO

4 e 5 de setembro 2009. salvaterra de minho.

Sexta-feira 4 de Setembro

19.30 Apertura de exposiçons
Covas de Dona Urraca / CASA DO CONDE
Pintura
Fotografia

20.15 Audiovisual
COVAS DE DONA URRACA
Mulheres da Raia
Diana Gonçalves

22.30 Noite galega
Covas de Dona Urraca
Covalblu
23.30
Turres Band
Caldo verde
e festa rachada


-Aforo limitado
-Entrada 10 €
- Reserva de bilhetes:
info@scdcondado.org ou 986 658 036

Sábado 5 de Setembro

11,30 Marcha popular
Sur do Condado
Comboio de baixa velocidade

12.00 Aberto de bilharda
Feira popular: colectivos e artesanato
ZONA DAS MURALHAS

13.00 Palestra com representantes sindicais
casa do conde

17.00 Festa Infantil
Obradoiros e animaçom
- Paula Carballeira
- Obradoiro de maquilhagem
ZONA DAS MURALHAS

19.00 Audiovisual
COVAS DE DONA URRACA
Curtas premiadas no Festival de Cans
"Por nada" de Dani de la Torre
"O pintor de ceos" de Jorge Morais
"Uruguay 2030" de Rafa de los Arcos
"The Werepig" de Sam Ortí

20.30 FESTIVAL POÉTICO-MUSICAL
ZONA DAS MURALHAS

- Apresenta: Carlos Blanco

POETAS - Anxo Angueira
- Xabier Xil
- Susana S. Aríns
- J. Alberte Corral
- David Pobra
- Mario Regueira
- Dores Tembrás
- Carlos Santiago
- Brais Gonzlález
- Manolo Pipas
- Alberte Momán
- Filipa Leal
- Oscar Mourave

GRUPOS
- Covalblu
- Quempallou
- Skacha
- Jon Luz (Cabo Verde)
- Rebeliom (Hip-hop + Dj's)



Serviços
- Zona de campismo
- Duches

www.scdcondado.org
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 04-09-2009 11:31
# Ligazón permanente a este artigo
Mesoiro Rock&Folc (A Coruña)
Comentarios (1) - Categoría: Festivais - Publicado o 04-09-2009 11:27
# Ligazón permanente a este artigo
Skacha actuará no festival do Condado

Substitúe a Skárnio

A lesión dun dos membros do grupo Skárnio obrigou á organización do Festival de Poesía do Condado a cambiar o concerto desta formación polo dos vigueses Skacha, seareiros do punk-rock.

Skacha vai facer a súa actuación dentro do programa do Festival Poético Musical, que se celebra este sábado, a partir das nove da noite, cun cartel que inclúe a Covalblu, Quempallou e Jon Luz.
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 01-09-2009 10:09
# Ligazón permanente a este artigo
VIII Rebumbio (Mos)
Oitava edición do Festival Rebumbio, que coma tódolos anos se realiza no monte do Rebullón na parroquia de Tameiga en Mos.

O festival arrancara o venres cunha troula gaiteira ata altas horas da madrugada, na cal cada un ten que traer o seu instrumento.

O sábado dia grande do festival arrancaremos ven entrada a maña coa sesión vermú mais delirante que se poida ver na Galiza, coa actuación dos Veraneantes, a charanga emerxente, formada por diversos músicos galegos vidos dende formacións tales coma Cuchufellos, Tres trebóns, The Turre´s band, Quempallou...

E pola noite do sábado a iso das 22:30 arrancaremos cos concertos de escenario, no que este ano teremos a actuación dos grupos The Turre´s band, Os tres trebóns e amigos, Dakidarria e Ulträqäns.

Cabe destacar que coma tódolos anos a entrada e de balde, e que chova ou vente o festival se realizara pois teremos todo o recinto do mesmo cuberto por unha gran carpa, e este ano como novidade contaremos con zona de aparcamento.
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 28-08-2009 15:12
# Ligazón permanente a este artigo
Festivalinho 09 (Aldán - Cangas)
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 28-08-2009 15:12
# Ligazón permanente a este artigo
Noites de Cornatel (Bierzo)
As Noites de Cornatel en homenaxe ao Camiño de Santiago de Inverno, e con reproche ao Consello Comarcal que non colabora en nada

A oficialidade do Camiño de Santiago de Inverno, que parte de Ponferrada e penétrase pola Ribeira Sacra en Ourense, será o motivo principal sobre o que vire o programa das Noites 2009, coa actuación de Luar Na Lubre como cabeza de cartel nos concertos, e todo un ambiente medieval con espectáculos circenses, loitas, mercadillo, talleres artesanos ou degustación de chorizo berciano e jabalí.

Un programa intenso e dinámico, destacou o alcalde de Priaranza, o Popular José Manuel Branco. Iso si, con algún reproche ao Patronato de Turismo do Consello porque sendo a festa referente do municipio, e un atractivo turístico, algunha institución non se implica, cando debería involucrarse se defende O Bierzo.

Foi un apunte antes de desgranar o programa para o 28, 29 e 30 de agosto, que comezará o venres co desfile medieval desde Villavieja ata a fortaleza, para procesionar a imaxe do Santiago Peregrino da localidade, que data do século XII, nunha mostra da vinculación desta edición co Camiño.

Xa o sábado (12h.), comezan os talleres en vivo, de cota de malla, Madeira e coiro.
A Asociación cultural Baucán realizará unha mostra de tiro con arco, e tamén durante a mañá inaugúrase o Mercado Medieval na ladera fronte ao castelo, con 28 postos de produtos artesanales.

Pola tarde (desde as 18h.) espectáculos circenses dos grupos Main To Man e Gran Vladimir.
Terán tamén lugar as loitas con hacha, espada e daga, e a popular degustación de chorizos do Bierzo (20h).

(23h.) Pola noite, pregón, a cargo do catedrático galego Rubén Lois, ex director xeneral de Cultura da Xunta unha persoa moi importante para o recoñecemento do Camiño de Inverno, e os concertos, que abren os bercianos Fraguel Flok e Aira dá Pedra para dar paso á actuación estelar de Luar Na Lubre que representa moi ben o espírito do Camiño de Santiago?, explicou o alcalde.
Para finalizar unha intensa xornada, malabares con lume.

O domingo, continúan os talleres e mercado, teatro dos pensionistas coa obra Dores xa chegamos (17h.), Coro de cancións bercianas (20h.), degustación de jabalí (21h.) e teatro ecuestre a cargo da Cuadra Santa Bárbara (22h.).

ACAMPADA E RECOMENDACIONS

Como cada ano, habítanse zonas de acampada e instalarase unha barra de bar. Iso si, recoméndase deixar a marxe dereita da estrada despexada, sen aparcar, para facilitar o tránsito de vehículos. E na noite dos concertos "paciencia" e "saír con tempo".

www.infobierzo.com
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 28-08-2009 15:06
# Ligazón permanente a este artigo
Festival dos abrazos (Compostela)

Programa de hoxe, día 28 de agosto de 2009

11:00 Alborada
Praza de Santo Agostiño
Música Alborada

11:30 Obradoiro: se eu fora...
Parque de Vista Alegre
Elaboración de traxes fantásticos das nosas personaxes favoritas
Obradoiro

13:00 Óscar Fernández
Igrexa de Santa María do Camiño
Zanfona e experimentación ao vivo para non parar de choutar
Tradicional Folk Música

19:00 Xerusalén en Compostela
Ruela de Xerusalén
Danza do ventre e cinema documental para achegarnos a realidade Palestina
Cinema Audiovisual Danza

19:30 [OFF] Guadi Galego + Uxía + Ugia Pedreira + Pedro Pascual: Cantoras tabernarias
Rúa de San Pedro
Tres voces de luxo para reproducir no ambiente máis apropiado o legado musical taberneiro
Tradicional Música

20:00 Óscar Fernández
Igrexa de Santa María do Camiño
Zanfona e experimentación ao vivo para non parar de choutar
Tradicional Folk Música

20:30 Teatro de Marionetas do Porto
Rúa Nova (Teatro Principal)
Unha aproximación ao circo musical de monicreques da Europa dos anos cincuenta
Circo Teatro

21:00 Zem
Parque de Vista Alegre
Unha exploración dos camiños do jazz experimental e o rock psicodélico
Jazz Experimental Música

29 de agosto de 2009

12:00 Pandereteiras de Laxoso
Parque de Vista Alegre
Patrimonio oral e voces da terra das que beberon cantareiras máis novas como Leilía
Tradicional Folk Música

13:00 Higiénico Papel: Una hora en la cocina
Parque de Vista Alegre
Un concurso de cociña a toda brasa adubado con risas e disparates
Teatro

16:00 Linho do Cuco
Parque de Vista Alegre
Unha versión actual das charangas de principios do século XX
Tradicional Folk Música

17:00 Xuacu Amieva
Parque de Vista Alegre
Melodías tradicionais cun dos mellores gaiteiros de Asturias
Tradicional Folk Música

18:00 A Banda das Crechas
Parque de Vista Alegre
Muxicas de enerxía tradicional que prenden o lume da festa
Tradicional Folk Música

20:30 [OFF] Political Personal Disaster
Parque de Vista Alegre
Un parchís para interpretar música experimental e electrónica en directo
Electrónica Experimental Música

21:30 Guavajelly
Parque de Vista Alegre
World music a ritmo de funk, ska ou electrónica para animar a pista de baile
Outras músicas Electrónica Música

Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 28-08-2009 14:52
# Ligazón permanente a este artigo
Festival Arousa Sur 2009 no Pazo D. Agustín
Comentarios (1) - Categoría: Festivais - Publicado o 28-08-2009 14:40
# Ligazón permanente a este artigo
Será por Festivais....
21 agosto: Esmorga Folc (Bandeira)
- Pepe Vaamonde Grupo, Os Carunchos, Vilarachos e Os Tres Trebóns

21 agosto: Festival Rock In rio Cortegada (Ourense)
- Skandalo GZ, Sonoro Maxín, Dsskartes Band, ...

21 agosto: Festival Godello Folk (A Rúa - Ourense)
- Pesdelán e Pradairo

22 agosto: Guisamo Folc
- Ca Lúa, Triquel e Gwendal

22 agosto: Festival Folc de Negreira
-Ardentía, Fiandola e Pésdelan

22 agosto: Festival Irmandiño de Moeche
- Lamatumbá, Saraibas, BellónMaceiras quinteto, Balakandra, Mallacán...

22 agosto: Festidoiro (Cuntis)
- Spooner Street, Machina, Vichelocrego, Skacha e Kogito

22 agosto: Festival das Minas (Pontenova)
- Tonhito de Poi e Rasa Loba, A Roda, Riff Raff, ...

22 agosto: Pontelouco (Castrocaldelas)
- Fabulosos Cubatas, Bodega Bodega e O Sonoro Maxín

22 agosto: Festival do Castro (Pantón-Lugo)
- Festicultores, Cuchufellos, Som do Galpom, Dios Ke Te Crew e Aira da Pedra

22 agosto: Festival Fin do Camiño (Fisterra)
- A Tuna Rastafari, Leilía, Clan Maragato e Fol de Veneno

22 agosto: Festival de Corcubión
- Lamatumbá, Chotokoeu, Ultraqans, Chamallexis,...
ADIADO

22 agosto: Festa Folc de Vilariño (Cangas do Morrazo)
- Os Carunchos, Ruxe-Ruxe, Quempallou, Berroguetto

23 agosto: Festival Terra Brava (O Incio)
- Tanto Nos Ten, Arandela, Os Cuchufellos, Cé Oequestra Pantasma

29 agosto: Festival Rebumbio (Mos)
- Dakidarria,...

29-30 agosto: Noite da Lúa Meiga (O Viso-Redondela)
- Grupo de gaitas Aluarado, Os Carunchos, Ardentía,...

4-5 setembro: XXIII Festa da Poesia (Salvaterra)
- Covalblu, The Turre's Band
- Covalblu, Quempallou, Skárnio, Caldo Verde, Jon Luz, Rebeliom.

18-19 setembro: Festival Reperkusión (Allariz)
- Emir Kusturika & No Smoking Orchestra, Bodega Bodega, Festicultores,...
- Fanfare Ciocarlia, Cigoelectro Brass, A Tuna Rastafari, Funky Style Brass ...

19 setembro: Festival Meigas Fora (Ordes)
- Kastomá, Zenzar, Invivo,...

26 de setembro: III Zumbanocoiro de Lugo (Festival de música tradicional)-A Volta do Agro, Bouba Pandereteiras, O Tear de Llerena e A Gaita de Sarandón

2009


Maio

2 maio: Festival de Cerceda
- Machina, Zënzar e Kastomä

9 maio: II Festa Trececatorzadora (Salceda de Caselas)
- Dakidarría, O Sonoro Maxín, Os Tres Trebóns e Os Homes Sen Medo, Leo i Arremecaghona

15 e 16 de maio: Festa da Marosa (Burela)
- Foula, Banda das Crechas e Tiruleque
- Clan Maragato, Luar na Lubre e Galegoz

16 maio: Festival da Lingua (A Coruña)
- Berri Txarrak, O Sonoro Maxín e Chámalle Xis

16 maio: Festival da Lingua (Pontevedra)
- Skarnio, Som do Galpón e Ataque Escampe

22 maio: III Manguelo Mestizo (Orazo)
- Galegoz, Triquel, Os Jonhy Deeres

23 maio: VI Manguelo Folc (Orazo)
- Regatos de matamulleres, Os Carunchos, Ardentía e Pradairo

Xuño


5-6-7 xuño: Festival Millo Verde (Redondela)
- Skandalo GZ, Zamaramandi, Sacha na Horta, Che Sudaka, Blackbum, ...

13 xuño: Festival no Camiño (Ames)
- Som do Galpóm, Ataque Escampe e Samesugas
ADIADO

13 xuño: Festival Palavea Bravú (A Coruña)
-Duplo Son, Skarallaos e Ultraqáns

19-20 xuño: Milladoiro Folc (Milladoiro-Ames)
- Roncarela, Pé de boi
- Banda de Gaitas dea A. C. "Os Castros de Ames" e Tumbalobos Folkorkestra

20 xuño: III Festifolk de Mugardos
- Quempallou, Muxarega, Estimaba que viñeras e Casa da Leiteira

20 xuño: Festisahara (Salceda de CAselas)
- Som do Galpóm, Ruxe-Ruxe, Tonhito de Poi e Rasa Loba

20-21 xuño: Festa do Muiño de Verducido (Taboadelo-Pontecaldelas)
- Pé de Boi, A Tuna Rastafari, The Turre´s Band,...

24 de xuño:Festival Folc Festas de Ourense
- Kepa Junkera, Xosé Manuel Budiño e Guezos

24 de xuño: Festival Folc Festas da Estrada
- Susana Seivane, Linho do Cuco, Pé de Boi, Regato de Matamulleres

26-27-28 xuño: Festival Made in Galiza (A Coruña)
- O Sonoro Maxín, Skarnio, Skacha, Galegoz, Taru e Os Paxaros Coiro, Som do Galpóm,...


Xullo


3 xullo: Revoltosa Rock (Montaos-Ordes)
- Ataque Escampe, Dixebra, Kastomä, Los Kebraos e Electróxeno.

3 xullo: Rapa das Bestas de Sabucedo
- Som do Galpóm, Os Tres Trebóns e Os Chiquilicuatres

3-4 xullo: XII Músicas na noite (Teo)
- Medomedá, RuxeRuxe e Galegoz
- Leilía Band, Alvariza e Fía na Roca

4 xullo: Mostra das Culturas (Boiro)
- Projecto Trepia, Cartell 70, Taru e Os Paxaros Coiro, CHamalle Xis, Galegoz,...

4 xullo: Asalto ao Castelo (Vimianzo)
- Duplo Son, Ophiusa, The Turre´s Band

4 xullo: Festival do río Castro (Narahío)
- Berros do Castro, Pesdelán, Os Tres Trebóns e Ultraqáns

4 xullo: Festa Rachada da Baña
- A requinta da Laxeira, Armadanzas, Os Campantes

9 xullo: O Son Benitiño (Moaña)
- O Sonoro Maxín,...

9, 10, 11 e 12 Xullo: Festival de Ortigueira
- Fred Morrison e Final Proxecto Runas'09
- Escola de Gaitas de Ortigueira, Judith Mateo, Susana Seivane e Michael Mcgoldrick Band
- Xose Manuel Budiño, Wolfstone e La Bottine Souriante
- Nova Galega de Danza, Arán, SOG e Battlefield Band

16-17 xullo: Festival Folk de raiz (Callobre - A Estrada)
- Os Carunchos, Regato de matamulleres, A requinta da laxeira e Folk de veneno
- Treixadura, Eilea (xenebra, suiza), Os ke hai, Pé de boi e Regueiferos " Os Gordechos"

17 xullo: Teixeiro Rock
- O Sonoro Maxín, Ith e Los Suaves

17 xullo Revenidas (Vilaxoán)
- Kogito, La kinky Beat, Skarface, Manu adeus
- Quempallou, Cuchufellos, O Taberneiro lamentable,...

17 xullo: Festival Folc Vila de Covas (Viveiro)
- Tarabelos, Coanhadeira, Linho do Cuco

17 xullo: Festival da Coruña)
-Siniestro Total, Galegoz, Os Tres Trebóns, Taru e os Paxaros Coiro

17-18 xullo: Festival Sons da Lameira (Matamá-Vigo)
MatamáFolc: Tiruleque, Crema de gaita, Tanto Nos Ten
Malaherba Rock: Skarnio, Puta Miseria, Aphonnic, Rojo Dos

17-18 xullo: Festival da Terra e da Lingua (Narón)
- Retobato, Arenga, Skacha, ...
- Kogito, Les Moreaus, Trapallada,...

18 xullo: Festival da Chaira (A Pastoriza)
-O Sonoro Maxín, A Vaga Banda, Chotokoeu, Caivanca.

18 xullo: Arreacabo (Celeiro-Viveiro)
- Lamatumbá, Boikot, Betagarri, Sem Resposta, ...

18 de Xullo: I Nordestazo Rock. Malpica.
- Os Tres Trebóns, Ultraquans, Sonotones, Los Justicieros.

VI Festa Folk no Río Chamoso (O Corgo)
- Gaiteiros Xarín e Cristina Pato

18 xullo: I Festival Trevinca Folk (A Veiga)
- Luar na Lubre

18 xullo: Festival Sons do Vento (Melón-Ourense)
-Banda de gaitas Amigos do mosteiro, Bastards on parade, La Collá Propinde, Pepe Vaamonde grupo, Verdasca, Pandereteiras de Randufe, Pandereteiras "As charaviscas", Grupo de baile "Retrouso"

19 xullo: Festival folk de Narón
-Leilía Tradicional e Susana Seivane.

23 xullo: Festa da Dorna (Ribeira)
- Chotokoeu,...

24 xullo: Festa da Fraga (As Pontes)
- Luar na Lubre, Bonovo, Leña Verde, Muxarega...

24 xullo: IV encontro de folk do cabo da vila en Muxia:
- A.C Punta da Buitra, Coanhadeira, Tiruleque e Chotokoeu

24 xullo: Víspera do día da Patria (Compostela)
- Dois Ke te Crew, Kogito, KOP, ...

24 -25 xullo: Festigal (Compostela)
- Chamalle xis, Os John Deeres, Som do galpom, Dj Click Live
- Descarga ao vivo, Katembe Project, Os Tres Trebóns e amighos, a grande treboada

23-24-25-26 xullo: Festival Son Celta (Porto do Son)
- Som do Galpóm, Kila, Garotas da Ribeira, Galegoz, Mazmorra, Rumbia, charangalaicos, Suevia, anduriña,...

25 xullo: Santiaguiño folc (Padrón)
- Mercedes Peón, Quempallou e Arreixeira

31 xullo: II Noite Musical de Baños de Molgas (Ourense).
- A Requinta da Laxeira, Vichelocrego e Banda Potemkin

31 de xullo e 1 de agosto: Festival Intercéltico (Moaña)
- Gwendal, Oscar Ibañez & Tribo
- Milladoiro e amigos

31 de xullo e 1 de agosto: II Festival Antrospinos (Taragoña-Rianxo)
- Quempallou, Os Tres Trebóns, Canijos sin Fronteras e Súper Sandwich
- Machina, Yoplay, The Homens e The Majestics

31 de xullo e 1 de agosto: Vikinsons (Catoira)
- Noise Project e Som do Galpóm
- Guezos, Tonhito de Poi e Rasa Loba

31 de xullo e 1 de agosto: Festival Senuncan(O Carballiño)
- Fracasados de Antemano, A Gran Treboada, Os Chiquilicuatres, Rumborrachera, Banda Desarmada
Muyayos de Raiz, Phantom Club, Kambotes,...


Agosto


1 agosto: Festival de Zas
- Capercaillie, Tejedor, Sonoro Maxín, Mutenrohi, Ruote, ...

1-2 agosto: Festival de Pardiñas
- Muyayos de Raïz, La Belle Image Fanfare, Hedningarna e Banda Potemkin,
- Bloquinho da Salgueira, Lúa de Fouce, Pepe Vaamonde Grupo e Pan de Capazo

1 agosto: Festixeve (Xeve-Pontevedra)
- A Tuna Rastafari, Kogito, Skarnio...

1 agosto: Peneda Rock (Monforte de Lemos)
-Ataque Escampe,...

5 agosto: Noite Folc de Teis (Vigo)
- Trioliro regueifeiros, Os Carunchos e Ardentía

6-7 agosto: Castelorock (Muros)
- Ruxe-Ruxe, Kogito, Machina, Gatillazo,...

7 agosto: Festival Folc de Arzua
- Berroguetto, Coanhadeira,...

7-8 agosto: Festival Brincadeira (Ordes)
- Dios Ke Te Crew, Bonye M, Kastomá,...

8 agosto: Festa da Prehistoria
- Skandalo GZ, A Tuna Rastafari, Banda Potenkim

8 agosto: Festa Folc do Pino
- Regato de Matamulleres, Os Carunchos,...

8 agosto: Festival Folc do Salvador (Budiño-O Porriño)
- Avelaíña, Coanhadeira e Guezos.

12 agosto: Rabafolc (Rábade - Lugo)
- Os Veraneantes, Treixadura e Orfeón, Pepe Vaamonde grupo e Os Tres Trebóns

14 agosto: Festival as Nosa Músicas (Couso-A Estrada)
- Tiruleque, Ardentía, Pablo Seoane Grupo, A Magnifique Band dos homes sen medo,...

14-15 agosto: Festival Monte do Faro de Rodeiro-Lalín
- Som do Galpóm, Tonhito de Poi e Rasa Loba, Alén, ...
- Linho do Cuco, Os Tres Trebóns, Bonovo e Cé orquesta Pantasma

15 agosto: Festival Folc de Leirado (Salvaterra)
- Pradairo, Tiruleque e Clave de fol

15 agosto: Festival Reggae na Chaira de Villalba (Lugo)
- Chotokoeu, Skarallaos,...

21 agosto: Esmorga Folc (Bandeira)
- Pepe Vaamonde Grupo, Os Carunchos, Vilarachos e Os Tres Trebóns

21 agosto: Festival Rock In rio Cortegada (Ourense)
- Skandalo GZ, Sonoro Maxín, Dsskartes Band, ...

21 agosto: Festival Godello Folk (A Rúa - Ourense)
- Pesdelán e Pradairo

22 agosto: Guisamo Folc
- Ca Lúa, Triquel e Gwendal

22 agosto: Festival Folc de Negreira
-Ardentía, Fiandola e Pésdelan

22 agosto: Festival Irmandiño de Moeche
- Lamatumbá, Saraibas, BellónMaceiras quinteto, Balakandra, Mallacán...

22 agosto: Festidoiro (Cuntis)
- Spooner Street, Machina, Vichelocrego, Skacha e Kogito

22 agosto: Festival das Minas (Pontenova)
- Tonhito de Poi e Rasa Loba, A Roda, Riff Raff, ...

22 agosto: Pontelouco (Castrocaldelas)
- Fabulosos Cubatas, Bodega Bodega e O Sonoro Maxín

22 agosto: Festival do Castro (Pantón-Lugo)
- Festicultores, Cuchufellos, Som do Galpom, Dios Ke Te Crew e Aira da Pedra

22 agosto: Festival Fin do Camiño (Fisterra)
- A Tuna Rastafari, Leilía, Clan Maragato e Fol de Veneno

22 agosto: Festival de Corcubión
- Lamatumbá, Chotokoeu, Ultraqans, Chamallexis,...
ADIADO

22 agosto: Festival Folc de Vilariño (Cangas do Morrazo)
- Os Carunchos, Ruxe-Ruxe, Quempallou, Berroguetto

23 agosto: Festival Terra Brava (O Incio)
- Tanto Nos Ten, Arandela, Os Cuchufellos, Cé Oequestra Pantasma

29 agosto: Festival Rebumbio (Mos)
- Dakidarria,...

29-30 agosto: Noite da Lúa Meiga (O Viso-Redondela)
- Grupo de gaitas Aluarado, Os Carunchos, Ardentía,...

4-5 setembro: XXIII Festa da Poesia (Salvaterra)
- Covalblu, The Turre's Band
- Covalblu, Quempallou, Skárnio, Caldo Verde, Jon Luz, Rebeliom.

18-19 setembro: Festival Reperkusión (Allariz)
- Emir Kusturika & No Smoking Orchestra, Bodega Bodega, Festicultores,...
- Fanfare Ciocarlia, Cigoelectro Brass, A Tuna Rastafari, Funky Style Brass ...

19 setembro: Festival Meigas Fora (Ordes)
- Kastomá, Zenzar, Invivo,...

26 de setembro: III Zumbanocoiro de Lugo (Festival de música tradicional)-A Volta do Agro, Bouba Pandereteiras, O Tear de Llerena e A Gaita de Sarandón

2008


Chega o bo tempo e comezan a chegar as novas dos festivais de verán.

Iremos actualizando a listaxe deles para saber en todo momento o que se move na Galiza dos festivais.

A ligazón permanente estará no menú da esquerda:

"Calendario de Festivais de Verán na Galiza"

MAIO

Festa da Marosa Burela (Lugo)
16 e 17 de maio
Kepa Junkera, Bonovo, Manecas Costa, Sobre Rodas, Os Estoupacaldeiros, Banda Potenkim, Os Zarambeques, Sonoro Maxín,...

17 maio: Festival da Lingua na Coruña
Pablo Díaz, Chámalle Xis!, Loretta Martin, Transilvanians e Skárnio

17 maio: Festa do Dezassete en Compostela: The Homens, Sacha na Horta e Ataque Escampe


Festival Cotomanguelo-En Orazo-A Estrada
23 maio: The Homens, Banda Potemkin, Son do Galpom
24 maio: Mutenrohi, Lume e Quempallou


XUÑO

6 xuño: Festival Ponte nas Ondas (Vigo)
Luar na Lubre (Galiza), Vozes da Rádio (Portugal), Socorro Lira (Brasil) e Avelino González

7 Xuño: Encontros de Carboeiro (Silleda)

21 xuño: Festisahara 08 (Salceda de Caselas)
A Banda de Poi, Kogito, The Turres Band...

21 xuño: II Festival folc de A Gallada en San Xoan de Piñeiros (Mugardos)
Os Xotas, Os Boinantes, Serralhe-aí!! e Ruxe-Ruxe.

27 e 28 xuño: Festival Fax en Ourense
Lamatumbá, Narf, The Ellas, Amparanoia, Aterciopelados,...

28 xuño: Festival "Noite de témporas" en Muiños (Ourense)
Sonoro Maxín, Os Cuchufellos e Ultraqans

XULLO

4 xullo: Sons da Rapa (Sabucedo)
Sonoro Maxín, A Tuna rastafari,...

4-5 xullo: Festa da Baña

4-5 xullo: Mostra das Culturas en Boiro
Os Tres Trebóns, Nao, Banda bassotti, Obrint pas, ...

5 xullo: Festival Asalto ao Castelo de Vimianzo
Xua!, Mercado negrro (Angola) e Motor Perkins

5 xullo: Festival do río Castro (San Sadurniño)
Pradairo, Balakandra, O sonoro Maxín e Kogito

12 xullo: Festival Folc de Callobre (A Estrada)
-Pé de boi, Linho do cuco, Alvariza e Retrouso.
-Regato de Matamulleres, Brigantya, Sete netos e Serralhe-ai!!!

10, 11, 12 e 13 de xullo: Festival de Ortigueira
-Malvela (Galiza), Xochilmica (Galiza), Banda das Crechas (Galiza)
-Escola de Gaitas de Ortigueira (Galiza), Sondeseu (Galiza), Värttinä (Finlandia), 17 Hippies (Alemaña)
-National Youth Pipe of Scotland (Escocia), Fía na roca (Galiza), Odaiko percussion group (Galiza), Moving Hearts (Irlanda), Boys of the lough (Escocia)
-Uxía + invitados (Galiza), Eliseo Parra + Tactequeté (Castela-León), The Dubliners (Irlanda)

18 xullo: Matamá Folc (Vigo)
Xochilmica, Os Carunchos e Serra-lhe aí!!!

18 e 19 de xullo: Festival da Lingua e da Terra (Ferrol)
Os Cuchufellos, Chamallle Xis, Ultraqans, Machina, Dandy Fever,...

18 e 19 de xullo, Festival Revenidas (Vilaxoan de arousa)
Ataque Escampe, Som do galpóm, Che Sudaka, Sonoro Maxín...

18 e 19 xullo: Festival Milladoiro Folc
Divertimento Folk, Crema de Gaita, Aulaga Folk
Xochilmica, El Hombre Pez, Azarbe

19 xullo: Festival Serra de Queixa
Os Chiquilicuatres, Kumpania Algazarra, Tumbuctú, Os Cuchufellos, ...

19 xullo: Festival da Chaira (Pastoriza)
Som do Galpóm, Coanhadeira, Leña Verde e Quempallou

19 xullo: Festival Sons do Vento (Melón-Ourense)
Banda de Gaitas Amigos do Mosteiro, La Colla Propinde (Folk asturies), The Upsttemians (Ska reggae Madrid), Malatesta (Ska punk Mallorca), Skarnio (ska Galiza)

19 xullo: Festival Folc Praia de Arealonga (Chapela-Redondela)

20 Xullo: Festival Folc de Narón
Faltriqueira, Milladoiro, Four men and a dog

24 xullo: Festa da Fraga nas Pontes
Gwendal, Serra-lhe aí!!!!, Zarambeques e Birimbao

24 xullo: VI Xoldra Enxebre na praia de Ariño (Xaviña - Camariñas)

24 e 25 xullo: Festigal (Compostela)
-Nao, Caravan Palace (Franza), Lamatumbá, The International Noise Conspiracy (Suecia)
-Víctor Aneiros Band, Quempallou, Pablo Milanés, Berrogüetto.

25 xullo: Santiaguiño Folc (Padrón)
Leilía e Pradairo

26 xullo: Traba Folk, en Traba de Laxe: Airiños de Valverde, Maruxía, Balakandra, Fol Valeiro e Coanhadeira

26 xullo: Festival Sons no Socorro (Capela do Socorro-Ordes): Requinta da Laxeira, Axóuxere, Carunchos e Os Sete Netos

26 e 27 xullo: Festixebe (Pontevedra)
Os Chiquilicuatres, Os Tres Trebóns, Ruxe-Ruxe, Sonoro Maxín,...

31 xullo, 1 e 2 agosto: Festival do Ribeiro (Arnoia)
- Treixadura
- Balakandra e Lapsus
- Faltriqueira

31 xullo, 1, 2 e 3 agosto: Festival Intercéltico (Moaña)
- Charanga Lembranzas da ría e Noitarega.
- Aira da Pedra (O Bierzo) e Four Men and a Dog.(Irlanda)
- Sobre Rodas (Galiza), A gaita de Sarandón (Galiza), Luétiga (Cantabria) e Júlio Pereira (Portugal)
-Chema Puente (Cantabria), Juanjo Fernández Galiza), Susana Seivane (Galiza) e Shooglenifty. (Escocia)


AGOSTO

1 agosto: Festival Lugnasad de Bretoña
Ultraqans, Os minhotos, Trioliro regueifeiros, Ophiusa...

1 agosto: Festival Folc Praia de Ézaro (Dumbría)
Faltriqueira e a Roda

1 agosto: II Festival da Solidariedade Galega co Pobo Saharaui (Vilagarcía de Arousa):
Xurxo Souto, Trópico de Grelos, Banda Potemkin,...

1 e 2 agosto: Festa da Carballeira (Zas)
- Birimbao (Galiza), Briganthya (Euskadi) e Triquel (Valladolid)
- Fia na roca (Galiza), A quadrilha (Portugal), Luar na lubre (Galiza), Wolfstone (Escocia), Clanadonia (Escocia)

1, 2, 3 agosto: Festival Galaicofolia, Castro de San Lourenço (Esposende-Portugal)
Fía na Roca,...

1, 2 agosto: 9º Festival Intercéltico de Sendim (Portugal)
Luar na Lubre, Skanda, Shooglenifty,..

2 agosto: Festival Ponte Louco (Castro Caldelas)
A Tuna Rastafari, Os Tanghana's Show e Cuchufellos

2 agosto: Festival Arranchando Culturas (Burela)
Iñaki Plaza e Ion Garmendia (Euskadi), Les Trompettes du Mozambique (Bretaña) e Os Tres Trebóns (Galiza)

2 agosto: Festa Celta do Lugnasad (Bretoña):
Trioliro regueifeiros, Os Minhostos, Ophiusa, Ultraqans

2 agosto: Festival Folc Churruchao (Forcarei)
Pandereteiras de Barro, Son da Terra, Leilía, Pradoiro e Crema de Gaita

2 agosto: Festival de Pardiñas
Clan Maragato, Manecas Costa, Sherpah e Zenzar

5 agosto: Festival folc de Teis (Vigo)
A Roda, Donicelas,...

8 agosto: Festival Folk de Montederramo
Guezos e Ergom

9 agosto: Festival O Pino Folc
Os Barraidinos de Portugal, Tiruleque, Fiandola e Quempallou

13 agosto: Rabafolc (Rábade-Lugo)
Foula, O Sonoro Maxín e Berrogüetto.

14 agosto: Festival Folc Antas (Antas de Ulla)
Ruxe-Ruxe e Berroguetto

14 agosto: Festival de música tradicional en Castro de Carballedo (Lugo)
Os Terribles de Donas, Ultreia e Os Campantes da Baña

14 agosto: Festival As nosas Músicas de Couso (A Estrada)
Vai de baile, Sérra-lhe aí, Os Festicultores e Banda Potemkin

14 e 15 de agosto: Festival Intercéltico D'Occidente (Tapia de Casariego, Asturias)
Fred Morrison Trio, Flook,...

16 agosto: Festival de Vilariño
Serralle-aí!!, Budiño e Sonoro Maxín

16 agosto: VI Noite Folc de Negreira
Quempallou, Madialeva e Pé de boi

17 agosto: Festival Revoltallo en Vigo
Ardentía, Os Carunchos e Zurrumalla

22 agosto: Esmorga Folc en Bandeira (Silleda)
Magnifique Bande des Hommes Sans Medo, Ophiusa, Os Chiquilicuatres e Guezos

22 agosto: Fervedoiro 2008 (Cuntis)
Skárnio, NAO, Motor Perkins e Sem Resposta

23 agosto: Festival Irmandiño de Moeche
Bonovo, Motor Perkins, Ophiusa e Korrontxi

23 agosto: Festival Guisamo Folk
Arras!!, Susana Seivane, John Mcsherry Band e Brath

23 agosto: Festival do Castro (Pantón)
Lamatumbá, Festicultores, Quempallou, Loretta Martin e Rasa Loba

23 agosto: Festa do Gaiteiro de Soutelo (Forcarei)
Ruxe-Ruxe e Susana Seivane

23 Agosto: Festival Rock de Vedra
Zenzar, Ataque Escampe e Rasa Loba

29 e 30 agosto: Festival Música na Noite (Teo)
- A Ponte Vella, S.R.Calo, A Mamoa, Charanga BMV,...
- Zenzar, Berrogüetto, Pablo Seoane Grupo, A Quenlla

29 e 30 agosto: Festival Rebumbio (Mos)
- Os Veraneantes e Troula Gaiteira
- Ultraqans, Sonoro Maxín, Os Chiquilicuatres, La Vaga Banda,...

30 e 31 agosto: Festival Lua Meiga (O Viso-Redondela)
Tiruleque, Pradairo, Pepe Vaamonde, ...

SETEMBRO

5 e 6 setembro: Festival da Poesia en Salvaterra
- Ataque Escampe (Galiza), The Turre´s Band (Galiza), Os Corvos (Portugal), O Sonoro Maxín (Galiza)
- A Quenlla (Galiza), Canto da Terra (Portugal), Tabanka Djazz (Guiné-Bissau), Pirats Sound Sistem (Països Cataláns)

6 setembro: Festival Folc Vila de Covas (Viveiro)
Quempallou, Os Tarabelos e Zaranbeques Ortegal Folc

13 setembro: Festival Pé na Estrada 2008 (A Estrada)
Kussondulola, GalegoZ, O Sonoro Maxín, Sacha na Horta

13 setembro: Festival Alxén Folc (Salvaterra de Miño)
Quempallou, Ruote e a Banda de gaitas de Entenza

19, 20 e 21 setembro: Festival Reperkusión 2008 (Allariz)
-O Sonoro Maxín, Tonino Carotone, Los Delinqüentes, ...
- Eiquinos Jazz Quartet, A Magnifique Band dos homes sen medo, Roy Paci & Aretuska, La Troba Kung-Fú, Bodega Bodega, Iratxo, ...
- Sacha na Horta, Phantom Club, Miñor Swing, Vichelocrego, ...
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-08-2009 11:43
# Ligazón permanente a este artigo
X Festa Folc de Vilariño (Hío - Cangas)
X Festa Folc de Vilariño,
Sábado 22 de agosto de 2009


Programa:

* A partir das 11'00 obradoiros para cativ@s: papiroflexia, papaventos e estampación de camisolas.

* Ao mediodía, mexilloada popular amenizada por Airiños das Cies.

* Pola tarde obradoiro de achegamento ao mundo do parapente.

* Á noite, concerto cos grupos:

- Os Carunchos,
- Berrogüetto,
- Quempallou
- Ruxe-Ruxe.
Comentarios (1) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-08-2009 11:22
# Ligazón permanente a este artigo
VII Noite Folk de Negreira
Comentarios (1) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-08-2009 11:20
# Ligazón permanente a este artigo
X Festival Folc de Guísamo
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-08-2009 11:17
# Ligazón permanente a este artigo
XXI Esmorga Folk (Bandeira - Silleda)
Venres 21 de agosto

Ás 22.30 horas comezará o Esmorga Folk coas actuacións de:

- Os Vilarachos
- Os Carunchos
- Pepe Vaamonde Grupo
- Os Tres Trebóns
Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-08-2009 11:15
# Ligazón permanente a este artigo
XXX Festival Irmandiño (Moeche)
XXX Festival Irmandiño
Moeche, 22 de Agosto de 2009


SÁBADO 22

A partir das 11.00h e ao longo do día:
Exposicións no Castelo
Artesáns do Eume
Cómic "Os Lobos de Moeche" de Manel Cráneo

Festival Irmandiño XXX Aniversario
Música Ambiental a cargo do compositor local JORGE ÁNGEL BATOCA

As 13.30h:
Sardiñada
ao carón do Castelo con zona habilitada para merendas

As 16.30h:
Obradoiro Infantil
Compañía OS GHAZAFELHOS con “TEATRIÑOS DE CARTÓN”

As 18.30h:
Competición de Xogos Populares

A partir das 22.00h actuación dos grupos:
- SARAIBAS & BALAKANDRA (Galiza)
- BELLONMACEIRAS QUINTETO (Galiza)
- LAMATUMBÁ (Galiza)
- MALLACÁN (Aragón)


A partir das 00.00h:
Lectura do pregón a cargo de Manel Cráneo e Asalto ao Castelo

Acampada e aparcamentos gratuítos nas inmediacións do festival

Comentarios (0) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-08-2009 11:09
# Ligazón permanente a este artigo
Festival Terra Brava (O Incio)
O INCIO ACOLLE A VII EDICIÓN DO FESTIVAL TERRA BRAVA O DOMINGO 23 DE AGOSTO

As actividades inclúen música de rúa, un xantar popular, xogos para os cativos e maiores, e concertos pola noite.


Un ano máis, a Asociación Cultural Terra Brava, en colaboración coa Asociación Cultural A Ouriceira, organiza o festival Terra Brava na localidade de O Incio (Lugo). Trátase dunha festa que camiña xa pola VII edición consecutiva procurando en cada unha delas a participación de todo o pobo a través das distintas propostas, tanto musicais como de animación e gastronómicas.

As actividades comezarán pola mañá coa actuación do grupo de gaiteiros do Incio Arandela, que animarán as rúas da vila e os prolegómenos do xantar que se celebra cada ano no mesmo lugar do festival, e ao que asisten máis de 400 persoas. A sobremesa tamén estará animada polos gaiteiros e músicos espontáneos que queiran sumarse á festa. Segundo un dos organizadores, Carlos Núñez, o xantar e un dos momentos que máis gusta aos asistentes xa que “supón un punto de encontro entre varias xeracións das distintas familias e persoas que acoden, algunhas das cales residen fora e soamente se reúnen nestas datas de verán”.

Pola tarde está prevista a realización de varios obradoiros de xogos para cativos e maiores e a animación musical do home orquestra Cé Orquestra Pantasma, quen tamén actuará pola noite completando o cartel do Festival cos grupos Tanto Nos Ten - a revelación do ano na música tradicional -, e Os Cuchufellos, que dende Manzaneda nos traen unha explosiva festa de fanfarria balcánica ao xeito máis galego.

O festival que se celebra no Incio leva o nome que o finado escritor Ánxel Fole lle daba a estas terras nas que viviu unha tempada, a Terra Brava. Este é tamén o título dun dos seus libros, no que se refire en varias ocasións aos costumes e paisaxes do lugar. Curiosamente, a festa lévase a cabo nunha pequena carballeira situada na estrada que vai dende O Incio a Hospital, pola que tantas veces paseou o escritor, ao final da rúa Ánxel Fole dedicada na súa memoria.
Comentarios (1) - Categoría: Festivais - Publicado o 21-08-2009 11:06
# Ligazón permanente a este artigo
© by Abertal
free web counter

contador de malmequeriáns dende o 1 de marzo 2007








Galiza

Malmequer